Bestående av två terriner med lock, två saltkar, två såssnipor, en skål, 16 olika serveringsfat, 24 tallrikar, 12 djupa tallrikar.
Nagg, sprickor, lagningar.
Ur de af Klercker-Lewenhauptska familjesamlingarna från Cathrineborg, Södermanland.
Svenska Slott och Herresäten, ny samling: Södermanland, Stockholm 1933, Cathrineborg, avbildad sid 12