482A
811433

SERVIS, 24 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Europeiserande dekor av blommor och girlander. Bestående av fyrsidig terrin med lock (längd 30 cm), uppläggningsfat (längd 38 cm), skål (diameter 27 cm), såssnipa, 9 tallrikar, tre djupa tallrikar, tre mindre tallrikar, fyra crèmekoppar med lock, samt liten bricka.

Sprickor, nagg.

Proveniens

From the Swedish Manor house Skattmansö, Västmanland. Bukowskis sold a larger part of this service at auction no 0577:1560.