Kan inte nå servern
5
812185

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 340 - 1 790 EUR
1 420 - 1 900 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Camilla Behrer
Stockholm
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Carl Malmsten
(Sverige, 1888-1972)

bord, Åtvidabergs Industrier, ca 1934.

Palisander, sargen med stiliserade blomsterbårder i ebenholts med flera träslag. Diameter 90 cm, höjd 62 cm.

Smärre fanerbortfall.

Litteratur

Sparbanken (Swedbank) i Örebro, bordet beställt för inredningen ca 1934.

Övrig information

Den nya Sparbanken på Drottninggatan 18 i Örebro ritades av Ivar Tengbom och uppfördes 1934. För inredningen anlitade Tengbom Åtvidabergs Industrier och Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors. Carl Malmsten anlitades som designer för praktmöblerna som tillverkades vid Åtvidaberg medan Bodafors fick uppdraget med huvuddelen av kontorsinredningen.

Prospective purchasers are advised that several countries prohibit the importation of property containing materials from endangered species, including but not limited to coral, ivory, tortoiseshell and palisander. Accordingly, prospective purchasers should familiarize themselves with relevant customs regulations prior to bidding if they intend to import this lot into another country.

Formgivare

Carl Malmsten är en av Sveriges mest kända möbelformgivare. Han står bakom flera moderna designklassiker som pinnstolen ”Lilla Åland”, fåtöljen ”Farmor”, soffan ”Samsas”, skåpet ”Herrgården” och möbelserien ”Vardag”.
Både ”Lilla Åland” och ”Vardag” anammade dåtidens ideal om ”vackrare vardagsvara” när de introducerades under 1940-talet. Med sin nätta form och sparsmakade design blev de snabbt tidlösa inredningsdetaljer som vi ser i många hem än idag. Under början av sin karriär gjorde Malmsten praktik på olika snickeriverkstäder och studerade möbler på Nordiska museet och Skansen. Sitt stora genombrott fick han 1916 då han fick uppdraget att formge en del av inredningen i Stockholms Stadshus. Malmsten samarbetade med flera arkitekter, som Ragnar Östberg, Ivar Tengbom och Ferdinand Boberg och genomförde arbeten för både Stockholms konserthus och Ulriksdals slott. Han deltog i den idag klassiska hemutställningen på Liljevalchs 1917 där begreppet ”Vackrare vardagsvara” myntades.

Läs mer
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?