500
844249

FAT, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti omkring 1900, märke.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Med fyra tecken för 'jixiang ruyi', översätts till 'good fortune as one wishes'. Ovala med dekor av den femkloade draken jagandes den flammande pärlan bland molnband. Längd 28-34 cm.

Förgyllningen med lite slitage.