522
833457

SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Med dekor i underglasyrblått med flygande fenixfåglar bland blommor och blad, insidan med lövrankor och medaljong, undersidan med fyrkaraktärers Mingmärke inom en dubbel ring, diameter 28 cm.

Repor, slitage, spricka.

Proveniens

By repute from the collection of Hans Ostelius (1904-1994).