54
812319

KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, av Pierre Chibout, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
5 770 - 6 210 EUR
6 020 - 6 480 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och patinerad brons. Stående bevingade kvinnofigurer hållande ljusarmar. Delar märkta "Chibout". (Pierre Chibout eller Chiboust, bronsmakare i Paris ca 1806-24. Samarbetade med Claude Francois Rabiat vars verkstad Chibout tog över 1815). Höjd 94 cm.