57
815316

LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 810 - 3 740 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Skaft och fot av porfyr från Älvdalen, Gammalklitt. Ljuspipor uppburna av gripar av förgylld brons. Höjd 25 cm.

Ett skaft med större skada, nagg.