592
767688

TIARA/BROSCH med gammalslipade diamanter samt möjligen odlade pärlor i form av en liljekonvalj.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
280 000 SEK

Troligen ca 1912-1925. Pärlor Ø 4.2 - 7.7 mm. Cirka 350 st diamanter totalt ca 15.00 ct. Franska stämplar. Platina. Vikt 50 gr.

2 stenar saknas. En lödning sprucken. Troligen omarbetad.

Proveniens

Sannolikt Märta (Hörke) Wachtmeister af Johannishus f. de Geer af Leufsta (1896-1976)
Därefter hennes dotter
Gunnila Bernadotte af Wisborg f. Wachtmeister af Johannishus (1923-2016).

Enligt uppgift fick Märta (och hennes syster Marianne, gift Carl Bernadotte omgift Marcus Wallenberg) varsina diadem då de gifte sig.
Gunnila Bernadotte var i sitt andra äktenskap sedan 1988 gift med greve Carl Johan Bernadotte (1916-2012), kung Gustaf VI Adolfs yngste son.
Grevinnan Bernadotte bar ofta denna tiara i kungliga sammanhang bland annat vid Kronprinsessan Victorias samt Prinsessan Madeleines bröllop.