65
825904

BORDSPENDYL. Louis XVI, 1780-talets slut.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 750 - 10 900 EUR
9 220 - 11 500 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons, vit och svart marmor. Vitemaljerad urtavla med visare för timmar, minuter, datum och veckodagar med motsvarande planetsymboler. Urtavla och urverk signerade "Mignolet A Paris" (Joseph M. mästare i Paris 1786). Även signerad i kanten på urtavlan under siffran sex "Coteau" (Joseph C. 1740-1801, ledande emaljör). Rik dekor av bronser med krönande örn, figurer föreställande Minerva och Klio, historieskrivningens beskyddarinna, samt urnor. Längd 58, djup 19, höjd 73 cm. Nyckel och pendel medföljer.

Hammaren skadad, visare lös.

Joseph Coteau (1740-1801) blev mästare som emaljmålare 1766 i Genève. Under 1770- och 80-talet var han verksam i Paris där hans emaljmåleri blev mycket eftertraktat. Han dekorerade urtavlor och porslinsplaketter på påkostade bordspendyler, däribland en bordspendyl till Marie Antionette för hennes slott St Cloud. Coteau utvecklade emaljfärger så att de efterliknande ädelstenar. Han arbetade även för Sèvres. Coteaus arbeten är sällsynta och återfinns mest på påkostade bordspendyler med rika bronsarbeten.