848021

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Josef Frank

JOSEF FRANK, "Nationalmuseiskåpet", Firma Svenskt Tenn, modell 881, efter 1985.

Vavonnarot och valnöt, nitton olika stora lådor med draghandtag av mässing, även baksidan fanerad, bakstycket brännmärkt Josef Frank. Längd 90 cm, djup 45 cm, höjd 120 cm.

Obetydligt slitage.

Modellen ritad av Josef Frank år 1938.

Formgivare

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

107. Ernst Billgren, "And i vas", skulptur, ed. 29/30, Kosta Boda.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
26 000

ditt bud
Aktuellt bud:
26 000 SEK