72
818910

BORDSPENDYL. Troligen Frankrike, Samson, sent 1800-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 270 - 2 730 EUR
2 380 - 2 850 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Porslin och förgylld brons.Efter Meissenförebild med stående vitglaserad elefant uppbärande urtavla, målad polykrom och förgylld dekor med s.k. hamnmotiv. Höjd 48 cm, längd 36 cm.

Lagade betar. Blommor med nagg.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?