855956

74. TESCHATULL, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat.

Gustavianskt.

Fanerat med björk, rosenträ och jakaranda och ebenholts. Handtag och nyckelskylt av förgylld mässing. Två insatser klädda med bly för te. Skjutbara lock av mässing. Inläggningar av bladrosett, lagerhängen, lagergirlander och kannelyrer. Längd 22, bredd 12,5, höjd 12,5 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Etikett undertill: "1700-tals teskrin Gåva till Tyra Wibom från Elvira Hult Wijks gård. Enligt Carl Asplund tillverkat av Georg Haupt."

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK/5 144 - 7 716 EUR
Klubbat pris
160 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Marshall Lagerquist, Georg Haupt, Ebeniste du Roi, Nordiska museets handlingar 92, exempel på andra skrin av Haupt se sid 218.
Ljungström, Lars, Georg Haupt, Gustav III:s hovschatullmakare, Kungl. Husgerådskammaren, Stockholm 2006, jämför ett i det närmaste identiskt skrin i Malmö konstmuseum, katalognr. 68, avbildat sid. 150.

Övrigt

Auktionens välbevarade teschatull av Haupt bär hans omisskänneliga utsökta inläggningar såsom bladrosetten och lagerbladen på locket, samt lagerhängen upphängda i knappar på framsidan och sidor. Om mästarens hand skvallrar även de konsekvent lagda skuggorna runt ramverken som omger mittfälten av björkfaner. Skuggorna uppnås med hjälp av smala linjer av ebenholts som ger en djupverkan som om ljuset föll uppe frän vänster. De finns flera exempel på skrin av Haupt som både kan vara enkla med slätt faner eller ha rika inläggningar.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Carl Barkman

Carl Barkman
Chefsspecialist

+46 (0)708 92 19 71
carl.barkman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto