80
820286

Heinrich Winterstein, pokal i form av ett skepp, silver, Augsburg (1585-1634).

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Förgylld, kuppa i form av skeppsskrov, med rikt driven och ciselerad dekor av vågmönster och sjöodjur samt på däcket fyra figurer, skaft med genombruten dekor, foten med driven och ciselerad bladdekor. Höjd 15 cm, vikt 320 gram.

Mast och segel saknas. Skador.

läs mer