82
820068

Johann Kartenbusch, aklejapokal, silver, Nürnberg (verksam 1621/-22-1630).

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Förgylld, aklejaformad cuppa med driven dekor av bucklor. Balusterskaft med dekor av oförgyllda klippta och rullade blad. Locket med krönande s.k. "schmeck". Höjd 28 cm, vikt 249 gram.