88
842592

Jaktkanna/Dryckeskanna, omärkt, Sverige/Baltikum 1600-talets slut/1700-talets början, barock.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Delvis förgylld, på tre kulfötter med bladanfanger, locket med tudelat tumgrepp och driven dekor av Diana med sin jakthund samt blommor och akantusslingor, livet med rikt driven dekor av vildsvinsjakt. Höjd 20,5 cm, vikt 1.340 gram.