98
826000

Jonas Thomasson Ronander, fat, silver, Stockholm 1762, rokoko.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Ovalt, profilerat med bandstavsskant. Stämplad med ätten Oxenstiernas vapen under friherrlig krona. Undertill lodangivelse 73 1/4 lod. Längd 38,5 cm, vikt 954 gram.

Slitage.

Proveniens

Carl Oxenstierna af Eka och Lindö (1737-1795), fideikommissarie till Hargs bruk mm, i arv till hans bror
Axel Oxenstierna af Eka och Lindö (1741-1816).

Den omfångsrika bouppteckningen från 1796 efter Carl Oxenstierna upptar en rikhaltig mängd silver bl.a.
"20 st Fat större och mindre---1759 1/2 (lod) där auktionens fat säkerligen döljer sig.
I Axel Oxenstiernas bouppteckning 1816 har silverfaten delas upp i: "2 st Stora ovala Fat"; "6 st mindre Dito" samt "8 st minsta dito". Sista posten om 8 fat vägde tillsammans 648 lod, vilket ger snittvikt på 81 lod per fat. Erfarenhetsmässigt kan man räkna med en viss variation i fatens individuella vikt och auktionens fat på 73 1/4 lod stämmer väl in bland dessa 8 fat.