99
851625

Jonas Thomasson Ronander, tekanna, silver, Stockholm 1774, rokoko.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 380 - 5 260 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris

Invändigt förgylld, slät, klotformad på fotring, bladornerad pip, bandstavskant samt på locket blomma. Fällbart handtag med svärtat trägrepp. Undertill graverad lodangivelse 44 1/4 lo. Höjd 14,5 cm, vikt 616,5 gram.

Lätt bruksslitage, obetydliga bucklor, ytliga repor.