Kan inte nå servern

Decemberauktionen + Asiatiska 597

 
710 föremål
363. SPEGEL, brons. Mingdynastin (1368-1644).
363. SPEGEL, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349. ASK m LOCK, lackarbete. Qingdynastin (1644-1912).
349. ASK m LOCK, lackarbete. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
485. FAT, porslin. Qingdynastin med Jiaqings sigillmärke (1644-1912).
485. FAT, porslin. Qingdynastin med Jiaqings sigillmärke (1644-1912).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
300. BÄGARE, silver. Shanghai, tidigt 1900-tal.
300. BÄGARE, silver. Shanghai, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
301. SILVERMYNT, två stycken. Republik, tidigt 1900-tal.
301. SILVERMYNT, två stycken. Republik, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
412. SKÅL och KOPP, agat samt nefrit. Sen Qingdynasti (1644-1912).
412. SKÅL och KOPP, agat samt nefrit. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
446. STEMCUP, porslin. Mingdynastin (1368-1644), Longquan.
446. STEMCUP, porslin. Mingdynastin (1368-1644), Longquan.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
516. FAT, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
516. FAT, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
386. SVÄRDSFÄSTEN, två stycken, brons. Japan, Edo (1603-1868).
386. SVÄRDSFÄSTEN, två stycken, brons. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
551. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-talets början.
551. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-talets början.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
376. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
376. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
455. POTTA med LOCK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
455. POTTA med LOCK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
465. ASSIETTER, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
465. ASSIETTER, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
361. TYGRULLE, siden. Sen Qingdynasti (1644-1912).
361. TYGRULLE, siden. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
541. SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
541. SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
413. FIGURIN, agat. Sen Qingdynasti (1644-1912).
413. FIGURIN, agat. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
409. SKÅL, pekingglas. Kina, Qingdynastin (1644-1912).
409. SKÅL, pekingglas. Kina, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
415. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
415. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
492. MEIPING VAS, keramik. Qingdynastin (1644-1912).
492. MEIPING VAS, keramik. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
359. SOLFJÄDRAR, två stycken. Qingdynastin, 1800-tal.
359. SOLFJÄDRAR, två stycken. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
526. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
526. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
312. BRICKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
312. BRICKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
375. VÄKTARE, brons. Mingdynastin, (1368-1644).
375. VÄKTARE, brons. Mingdynastin, (1368-1644).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
410. SKÅL, blått pekingglas. Qingdynastin (1644-1912).
410. SKÅL, blått pekingglas. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
452. SKÅL, biskviporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
452. SKÅL, biskviporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
457. TEDOSA, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
457. TEDOSA, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
304. SKULPTURGRUPP, trä. Qingdynastin (1644-1912).
304. SKULPTURGRUPP, trä. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
448. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
448. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
7 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
474. DOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
474. DOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
408. MANDARINHALSBAND, sen Qingdynasti (1644-1912).
408. MANDARINHALSBAND, sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
504. SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
504. SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
289. SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
289. SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
414. PLAKETT, nefrit monterat som VRISTSTÖD. Qingdynastin (1644-1912).
414. PLAKETT, nefrit monterat som VRISTSTÖD. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
417. FIGURIN, nefrit, Qingdynastin (1644-1912).
417. FIGURIN, nefrit, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
416. SKULPTUR, nefrit, Qingdynastin (1644-1912).
416. SKULPTUR, nefrit, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
402. RÖKELSEKAR, brons. Sen Ming-tidig Qingdynasti, 16/1700-tal.
402. RÖKELSEKAR, brons. Sen Ming-tidig Qingdynasti, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
393. BUDDHA, brons. Thailand, sent 1800-tal. Rattanakosin.
393. BUDDHA, brons. Thailand, sent 1800-tal. Rattanakosin.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
449. TAKRYTTARE, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
449. TAKRYTTARE, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
444. SKÅL, keramik. Norra Songdynastin (960-1126).
444. SKÅL, keramik. Norra Songdynastin (960-1126).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
522. SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
522. SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
310. FAT, ett par, keramik.  Song dynastin (960-1279).
310. FAT, ett par, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
554. SCROLLPOT/FISKBASSÄNG, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
554. SCROLLPOT/FISKBASSÄNG, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
458. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
458. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
459. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
459. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
539. URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
539. URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
388. ASK, bambu, Japan, Meiji (1868-1912).
388. ASK, bambu, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
133. Ett svenskt fajansfat tillverkat av Rörstrand, märkt 10/1 (17)60.
133. Ett svenskt fajansfat tillverkat av Rörstrand, märkt 10/1 (17)60.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
342. SKÅL, porslin. Guangxus märke, tidigt 1900-tal.
342. SKÅL, porslin. Guangxus märke, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
537. FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-talets första hälft.
537. FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
331. SKÅLAR, 2 st., porslin. Ding-typ, Songdynastin (960-1279).
331. SKÅLAR, 2 st., porslin. Ding-typ, Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
332. SKÅL, porslin, Qingbai-typ, Yuandynastin (1260-1368).
332. SKÅL, porslin, Qingbai-typ, Yuandynastin (1260-1368).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
354. PIEDESTALER, ett par, hardwood. 1900-talets första hälft.
354. PIEDESTALER, ett par, hardwood. 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
336. FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
336. FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
327. SKÅL, keramik, temmoku, Songdynastin (960-1279).
327. SKÅL, keramik, temmoku, Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
556. TULPANVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
556. TULPANVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
323. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
323. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
319. VAS, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
319. VAS, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
549. FAT, porslin. Qingdynastin, med Guangxus märke och period (1875-1908).
549. FAT, porslin. Qingdynastin, med Guangxus märke och period (1875-1908).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
503. VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
503. VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
482. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
482. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
136. En rysk porslins tazza, omärkt.
136. En rysk porslins tazza, omärkt.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523. TEKANNA MED LOCK, porslin, Mingdynastin (1368-1644).
523. TEKANNA MED LOCK, porslin, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
380. ALTARUPPSATS, brons. Tibet, 16/1700-tal.
380. ALTARUPPSATS, brons. Tibet, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
474B. LOCKURNA, porslin. Qing dynastin, omkring 1800.
474B. LOCKURNA, porslin. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
495. PENSELBURK, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
495. PENSELBURK, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
480. TALLRIK, vapenporslin, Qingdynastin, cirka 1745.
480. TALLRIK, vapenporslin, Qingdynastin, cirka 1745.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
298. TESERVIS, tre delar, silver. Shanghai, tidigt 1900-tal.
298. TESERVIS, tre delar, silver. Shanghai, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
473. SNUSDOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
473. SNUSDOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
291. KEDJA/OBJEKT, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).
291. KEDJA/OBJEKT, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
418. SKULPTUR, soapstone. Sen Qingdynasti (1644-1912).
418. SKULPTUR, soapstone. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
366. RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
366. RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK