112
885993

Ferdinand Preiss

(Tyskland, 1882-1943)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 830 - 13 200 EUR
9 210 - 13 800 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Ferdinand Preiss
(Tyskland, 1882-1943)

skulptur "The Torch Dancer", Frankrike ca 1925.

Elfenben och patinerad brons, fasettslipad sockel av onyx, signerad F.PREISS. Höjd 39 cm.

Ena facklan avbruten, samt liten bit i nederdel saknas på den.

Proveniens

Stadsfullmäktiges ordförande Emil Olsson, Malmö (1883-1925), därefter i arv inom familjen.

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

54. Cartier, Santos 100, ca 2014.
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
31 000

ditt bud
Aktuellt bud:
38 000 SEK