749274

115. CARL HÖRVIK, "Blomster", Näfveqvarns Bruk, Sverige tidigt 1920-tal.

Mörkpatinerat gjutjärnen, genombruten kinesiserande sida, sekundär lös skiva av kalksten. Höjd 53,5 cm, 35,5 x 35,5 cm.

Slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK / 7 804 - 10 406 EUR
Klubbat pris
240 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Modellen visad på jubileumsutställningen i Göteborg år 1923.

Christian Björk, "Näfveqvarns bruk - konstnärer och arkitekter till industrin", Orosdi Back Förlag, jmfr sidorna 66-67.

Övrigt

Carl Hörvik ritade modellen år 1922 som bidrag till gjutjärnstävlingen anordnad av Svenska Slöjdföreningen i samarbete med Näfveqvarns Bruk år 1921-1922. Modellen visades på Göteborgsutställningen 1923, därefter troligen tagen ur produktion.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto