121
904223

HELGE WERNER, tillskriven, golvlampa, Swedish Grace, 1920-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Förgyllt och snidat trä, fyrpassformad fot på lejontassar, kinesiserande tygskärm med mässingsfästen. Höjd 245 cm.

Två små dekorelement saknas. Slitage.

Tilläggslista

Tillskriven Helge Werner/ attributed to Helge Werner.

Proveniens

Enligt uppgift det tidigare Hotel Anglais (ritat av arkitekt Helgo Zettervall), Stockholm.

Helge Werner (1883-1953) innehade från år 1925 firman AB Arkitektbolaget på Kungsträdgårdsgatan 12 i Stockholm