Kan inte nå servern
122
899067

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 740 - 4 680 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Camilla Behrer
Stockholm
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Carl Malmsten
(Sverige, 1888-1972)

bord, Nordiska Kompaniet för Grand Hotel, Stockholm ca 1925.

Graverad tennskiva med dekor av växtornament, bordyr, svärtat tredelat ben med lejontass-fötter, märkt med metallbricka NORDISKA KOMPANIET R 1730 C 16968, ristat GRAND HALL och otydlig skrivet med penna: Lagadt d 15/5 -23 (?). Höjd 65,5 cm, diameter 48 cm.

Smärre slitage, två tassar med smärre lagningar.

Proveniens

Grand Hotel, Stockholm.

Litteratur

Lena Blomquist, "Carl Malmsten känd och okänd", Jure Förlag, Stockholm 2012. Modellen avbildad sid 167.

Övrig information

Grand Hotel i Stockholm öppnande år 1874. År 1924-26 genomgick hotellet en stor renovering under ledning av Ivar Tengbom. Den nya inredning som då beställdes ritades av Carl Malmsten och möblerna utfördes av Nordiska Kompaniets verkstäder i Nyköping respektive av snickarmästarna David Blomberg och Sven Jespersson.
Detta bord är ett av ett mindre antal bord som ritades till vestibulen och var placerat mellan två länstolar.

Formgivare

Carl Malmsten är en av Sveriges mest kända möbelformgivare. Han står bakom flera moderna designklassiker som pinnstolen ”Lilla Åland”, fåtöljen ”Farmor”, soffan ”Samsas”, skåpet ”Herrgården” och möbelserien ”Vardag”.
Både ”Lilla Åland” och ”Vardag” anammade dåtidens ideal om ”vackrare vardagsvara” när de introducerades under 1940-talet. Med sin nätta form och sparsmakade design blev de snabbt tidlösa inredningsdetaljer som vi ser i många hem än idag. Under början av sin karriär gjorde Malmsten praktik på olika snickeriverkstäder och studerade möbler på Nordiska museet och Skansen. Sitt stora genombrott fick han 1916 då han fick uppdraget att formge en del av inredningen i Stockholms Stadshus. Malmsten samarbetade med flera arkitekter, som Ragnar Östberg, Ivar Tengbom och Ferdinand Boberg och genomförde arbeten för både Stockholms konserthus och Ulriksdals slott. Han deltog i den idag klassiska hemutställningen på Liljevalchs 1917 där begreppet ”Vackrare vardagsvara” myntades.

Läs mer