616866

149. JOSEF FRANK, "Nationalmuseiskåpet", Firma Svenskt Tenn, modell 881, 1960-70-tal.

Överdel fanerad med amboinrot, ramverk av mahogny på benställning av valnöt, nitton olika stora lådor med draghandtag av mässing, även baksidan fanerad. Bredd 90 cm, djup 45 cm, höjd 120,5 cm.

Smärre slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK/10 406 - 13 007 EUR
Klubbat pris
115 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kristina Wängberg-Eriksson, "Josef Frank, Livsträd i krigens skugga", Signum 1994, modellen avbildad sid 112 samt omnämnd sid 224: "Utställningen Josef Frank 20 år i Svenskt Tenn öppnades på Nationalmuseum den 21 mars 1952. Den imponerande bredden av hans produktion visade upp, från minsta småsak till det mest magnifika. Det mest utsökta av alla Frank-skåp, på ritningen kallat "skåp med 21 lådor", ritades i slutet av trettiotalet (1938). Nationalmuseum inköpte ett exemplar i samband med utställningen 1952 och därför kallas det rätt och slätt för Nationalmuseiskåpet. Skåpet ruvar på en hemlighet. Varför har det bara 19 lådor när Frank hade döpt det till "skåp med 21 lådor"? I sista stund måste han ha bestämt sig för att göra två större lådor av fyra mindre, detta för att avväga kompositionen bättre..."

Övrigt

Modellen formgiven år 1938.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto