157
853963

Kerstin Hörlin-Holmquist

(Sverige, 1925-1997)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Kerstin Hörlin-Holmquist
(Sverige, 1925-1997)

Canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal.

Stoppad, fast klädsel, djuphäftad i rygg. Längd 160 cm.

Fläckar, bruksslitage, senare klädsel.