882712

163. ALVAR AALTO, fåtöljer ett par, modell 400, sannolikt Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland, 1930-40-tal.

Medar av laminerad björk, stoppad sits med sekundär klädsel av vinrött skinn.

Smärre slitage och fläckar.

Följerätt
Nej
Proveniens

Enligt uppgift Oscar Winge, skådespelare och ägare till Hippodromteatern i Malmö

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK/3 642 - 4 162 EUR
Klubbat pris
55 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Dessa inköptes år 1948 i butik i Malmö, enligt uppgift efter Oscar Winge,
Modellen formgiven 1935-36, originalklädsel var ljusgult tyg.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto