882712

163. ALVAR AALTO, fåtöljer ett par, modell 400, sannolikt Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland, 1930-40-tal.

Medar av laminerad björk, stoppad sits med sekundär klädsel av vinrött skinn.

Smärre slitage och fläckar.

Följerätt
Nej
Proveniens

Enligt uppgift Oscar Winge, skådespelare och ägare till Hippodromteatern i Malmö

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK / 3 642 - 4 162 EUR
Klubbat pris
55 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Dessa inköptes år 1948 i butik i Malmö, enligt uppgift efter Oscar Winge,
Modellen formgiven 1935-36, originalklädsel var ljusgult tyg.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto