847283

169. HANS J WEGNER, "Kohornsstolen/ Cowhorn chair", sex stycken, "JH-505", Johannes Hansen, Danmark 1950-60.

Mahogny, ryggbrickan med inlagda kilar av palisander, sitsar med flätad rotting. Brännmärkta Johannes Hansen.

Följerätt
Nej
Proveniens

David Westman, arbetade på KFs annonsbyrå Svea. På 1960-talet var Svea Sveriges största annonsbyrå med 120 anställda.
Westman var mycket road av form och design och köpte dessa till sitt eget boende.

Utropspris
250 000 - 350 000 SEK / 26 015 - 36 420 EUR
Klubbat pris
560 000 SEK

Johan Møller Nielson, "Wegner en Dansk Møbelkunstner", Köpenhamn 1965, sid 76
Grete Jalk (red), "Dansk Møbelkunst gennem 40 aar", vol III: 1947-1956, Köpenhamn 1987, sid 213.
Jens Bernsen, "Hans J Wegner: om Design", utställningskatalog, Dansk Design Center, Köpenhamn 1995, sid 75.
Christian Holmsted Olesen, "Wegner: just one good chair", Design Museum Danmark, Köpenhamn 2014, sid 136.

Övrigt

Modellen formgiven år 1952 och resultatet av en väl avvägd form där de korta armlänen, kohornen, är avsedda att dels kunna ge armarna vila, dels att de inte skall hindra att stolen lätt skall kunna gå att skjuta intill matbordet.

Cites-intyg, giltigt inom EU medföljer.
bidding if they intend to import this lot into another country.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto