878229

178. FINN JUHL, stolar, 6 st "Egyptian Chairs", Niels Vodder, Danmark, 1950-60-tal.

Palisander och svart originalklädsel, märkta med snickarmästare Niels Vodders stämpel, CABINETMAKER NIELS VODDER DENMARK DESIGN BY FINN JUHL.

Obetydigt slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK / 26 015 - 31 217 EUR
Klubbat pris
500 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Modellen presenterad på Snedkerlaugets udstillning i Köpenhamn år 1949.

Esbjorn Hiort, "Finn Juhl - Furniture, Architecture, Applied -45.art", The Dansih Architectural Press, Köpenhamn 1990, sid 44-45.

Övrigt

Modellen ritad av Finn Juhl och presenterad på Snedkerlaugets Udstillning år 1949. Finn Juhl hade på Louvren i Paris sett en egyptisk stol med dess triangulära sida och han sa sig ha stulit den egyptiska stolens konstruktion och att han sällan blivit så inspirerad som av formerna på de möblerna.

CITES-intyg, giltigt inom EU medföljer.
bidding if they intend to import this lot into another country.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto