178
878229
Finn Juhl
(1912-1989)

stolar, 6 st "Egyptian Chairs", Niels Vodder, Danmark, 1950-60-tal.

Palisander och svart originalklädsel, märkta med snickarmästare Niels Vodders stämpel, CABINETMAKER NIELS VODDER DENMARK DESIGN BY FINN JUHL.

Obetydigt slitage.

Utropspris:

250 000 - 300 000 SEK

26 015 - 31 217 EUR

Klubbat pris:
500 000 SEK

Modellen presenterad på Snedkerlaugets udstillning i Köpenhamn år 1949.

Esbjorn Hiort, "Finn Juhl - Furniture, Architecture, Applied -45.art", The Dansih Architectural Press, Köpenhamn 1990, sid 44-45.

Övrigt

Modellen ritad av Finn Juhl och presenterad på Snedkerlaugets Udstillning år 1949. Finn Juhl hade på Louvren i Paris sett en egyptisk stol med dess triangulära sida och han sa sig ha stulit den egyptiska stolens konstruktion och att han sällan blivit så inspirerad som av formerna på de möblerna.

CITES-intyg, giltigt inom EU medföljer.
bidding if they intend to import this lot into another country.

Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31