Madeleine Pyk – en samling F769
183
861868

Jacob Kjaer

(Danmark, 1896-1957)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 260 - 3 800 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Jacob Kjaer
(Danmark, 1896-1957)

Karmstol, modell "B 47", Danmark 1954.

Mahogny och svart läder, etikettmärkt.

Smärre slitage, klädseln med skador.

Grete Jalk (red), "Dansk Møbelkunst gennem 40 aar,- Københavns Snedkerlaugs Møbeludstillinger 1927-1966", 1947-56, Danmark 1987, modellen avbildad från utställningen år 1953, sid 253.