792159

190. CARLO SCARPA, ljuskrona "Polyhedron", Venini, Italien 1960-tal.

Vitlackerad metallstomme med fasetterade glaskupor, för 29 ljuspunkter, diameter 100 cm, höjd ca 45 cm.

Några kupor med skador.

Följerätt
Nej
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK / 4 162 - 6 244 EUR
Klubbat pris
75 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Enligt uppgift är detta en av endast två exemplar tillverkade i denna generösa storlek.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto