ljuskrona "Polyhedron", Venini, Italien 1960-tal.
Vitlackerad metallstomme med fasetterade glaskupor, för 29 ljuspunkter, diameter 100 cm, höjd ca 45 cm.
Några kupor med skador.
Enligt uppgift är detta en av endast två exemplar tillverkade i denna generösa storlek.