792159

190. CARLO SCARPA, ljuskrona "Polyhedron", Venini, Italien 1960-tal.

Vitlackerad metallstomme med fasetterade glaskupor, för 29 ljuspunkter, diameter 100 cm, höjd ca 45 cm.

Några kupor med skador.

Följerätt
Nej
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK/4 162 - 6 244 EUR
Klubbat pris
75 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Enligt uppgift är detta en av endast två exemplar tillverkade i denna generösa storlek.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto