Madeleine Pyk – en samling F769
202
908857

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
8 550 - 9 500 EUR
9 820 - 10 900 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Gröningen", flossa, ca 285,5 x 217 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1954. (Ovanlig).

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga skador. Långsidorna med smärre trampveck, ställvis skadade fransar, några saknas.

Jämför Mattor Vävnader, Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Barbro Sprinchorn, Stockholm 1960-tal, plansch sid 16.

En stor "Rödingen" beställdes till Svenska Handelsbanken i Stockholm.