Arne Jones E1299
205
890162

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 490 - 11 900 EUR
10 900 - 13 600 USD
Klubbat pris
98 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MATTA, "Rutig blå halvflossa", reliefflossa, ca 252 x 170,5-175,5 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1938. Tillverkad efter 1941.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador. En skadad kortsida, fransar saknas.

Formgivare