207
892521

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 830 - 9 110 EUR
7 180 - 9 570 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 276,5 x 198 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar. En långsida med smärre trampveck, kortsidorna med obetydliga skador, ställvis skadade fransar, några saknas.

Ett exemplar finns i Nationalmuseums samlingar, Stockholm.