209
885296

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Nejlikan gråsvart", gobelängteknik, ca 276,5 x 215 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1950.

Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidorna troligen med senare orientalisk fläta, fransar saknas.

Jämför skisser Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 79; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 152.