216
897975

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

GALLERIMATTA, "Röd grön äng", rölakan, ca 346,5 x 151,5 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1929. Tillverkad efter 1941.

Något slitage och smutsig, fläckar, obetydlig lagning. Ställvis skadade fransar, flera saknas.

Formgivare