868243

221. MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Blå plump", rölakan, ca 406,5 x 253 cm, signerad AB MMF.

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1939. Tillverkad efter 1941, troligen 1960.

Ställvis lite slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador.

Följerätt
Nej
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK / 8 325 - 10 406 EUR
Klubbat pris
300 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Jämför Mattor och Vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1957, plansch sidan 13; Millesgårdens utställningskatalog nr 20: Märta Måås-Fjetterström, Stockholm 1989, nr 14; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 133.

Övrigt

Ett exemplar av "Blå Plump" visades på New York Expo 1939.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto