221
868243
Märta Måås-Fjetterström

MATTA, "Blå plump", rölakan, ca 406,5 x 253 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1939. Tillverkad efter 1941, troligen 1960.

Ställvis lite slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

8 325 - 10 406 EUR

Klubbat pris:
300 000 SEK
Övrigt
Konstnär/formgivare
Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12