221
868243
Märta Måås-Fjetterström
(1873-1941)

MATTA, "Blå plump", rölakan, ca 406,5 x 253 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1939. Tillverkad efter 1941, troligen 1960.

Ställvis lite slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

8 325 - 10 406 EUR

Klubbat pris:
300 000 SEK

Jämför Mattor och Vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1957, plansch sidan 13; Millesgårdens utställningskatalog nr 20: Märta Måås-Fjetterström, Stockholm 1989, nr 14; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 133.

Övrigt

Ett exemplar av "Blå Plump" visades på New York Expo 1939.

Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12