251
841554

Otto G Carlsund

(Sverige, 1897-1948)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
34 900 - 43 600 EUR
36 500 - 45 600 USD
Klubbat pris
720 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Otto G Carlsund
(Sverige, 1897-1948)

"Rapid"

Signerad OGC och daterad MCMXXX (1930). Blandteknik på papper 32 x 60,7 cm.

Proveniens

Förste antikvarien vid Riksantikvarieämbetet Ragnhild och intendenten vid Nationalmuseum Kjell Boströms samling;
därefter i arv.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Otto G Carlsund", 22 september 2007 - 6 januari 2008.

Oscar Reutersvärd, ”Otto G Carlsund i fjärrperspektiv”, 1988, jfr bild sid 88.
Viveka Bosson m.fl. , "Otto G. Carlsund och konkretistfiaskot i Stocholm 1930", utställningskatalog Mjellby konstmuseum, 2004, jfr bild sid 109 samt insidan på omslaget.

Förlaga till en väggmålning på restaurang "Lilla Paris" på Stockholmsutställningens parkrestaurang 1930. Arkitekt Asplund ristat i den blå färgen under passepartout.

Andra halvan av 1920-talet innebar stora framgångar för Otto G. Carlsund. Han var Fernand Légers favoritelev och umgicks flitigt med andra storheter som Ozenfant, Le Corbusier. och Mondrian. Carlsund befann sig i täten av det konstruktivistiska avantgardet i Paris och var en av endast fem medlemmar i gruppen Art Concret, som bildades 1930.

Samma vår, den 2 maj 1930, fick Carlsund det prestigefyllda uppdraget av arkitekt Gunnar Asplund och Svenska Slöjdföreningens direktör Greger Paulsson att utföra väggmålningar på restaurang "Lilla Paris ", som var en av fyra i Stockholmsutställningens parkrestaurang. Redan den 13 maj, endast tre dagar före utställningens invigning, var väggmålningarna färdiga. Till sin hjälp hade Carlsund sin far, ingenjör Anton Carlsund, som beräknade uppförstoringen utifrån skisserna.
Den 9 maj prydde den ena väggmålningen Stockholms Dagblads förstasida och i artikeln användes termen ”konkretism” för första gången.

"Med väggmålningarna och deras dynamiskt glidande kontraspel av varandra överskärande cirklar och diagonalställda band ville Carlsund konfrontera publiken med den radikala konsten i dåtidens Paris och speciellt med Art Concrets program. Dekoren är en monumentalisering av den horisontella kompositionen för Einsteins observatorium med titeln "Rapiditié" och konstnären satte också ett motsvarande namn, "Rapid", på målningssviten i Stockholm. (Oscar Reutersvärd ”Otto G Carlsund i fjärrperspektiv”, sid 88.

Konstnär