27
886427

Alessandro Pianon

(Italien, Född 1931)
Alessandro pianon, fågel, "pulcino", vistosi, italien 1960-tal.

fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.

Rökfärgad glasmassa med rutdekor i blått och grönt, ögon i murrine, benställning av koppar. Höjd 27 cm.

Invändig beläggning, små ytliga tillverkningsmistor, små repor.

Utropspris:

20 000 - 30 000 SEK

2 081 - 3 122 EUR

Klubbat pris:
24 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77