283
906854

Tor Bjurström

(Sverige, 1888-1966)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Tor Bjurström
(Sverige, 1888-1966)

Motiv från Bredgade 66, Köpenhamn

Signerad TB. Duk 45,5 x 55 cm. A tergo märkt X136 (Frederik Bjurströms förteckning).

Proveniens

Konstnärens kvarlåtenskap
Frederik Bjurström (konstnärens son).

Tor Bjurström kom till Paris 1908 och stannade där längre än de flesta; först 1914 tvingade världskriget honom därifrån. Under krigsåren sökte sig många ur den yngre skandinaviska konstnärsgenerationen till Köpenhamn. Bjurström kom dit 1916 och skaffade sig en ateljé vid Lykkeholms allé i Frederiksbergsområdet strax väster om stadens centrum. Frederiksberg var på den tiden en idyllisk plats, bestående i huvudsak av gles bebyggelse och små trädgårdar. Motivet till Gårdsträd, Köpenhamn har, liksom Bjurströms mycket snarlika målning Dansk gårdsinteriör med fruktträd, troligtvis hämtats från just denna fridfulla miljö. Båda målningarna är utförda i en lättsam och ljus kolorit med rosa och blå inslag och en svepande lätt, nästan litet sökande penselföring – drag som är utmärkande för Bjurströms ”veka” stil. Då ingen av målningarna är daterad går det inte att med säkerhet fastställa att de utförts under Bjurströms vistelse i Köpenhamn under krigsåren (han gjorde även kortare återbesök där åren 1930-, -31 och –32), men stilistiskt är det ändå i den ”veka” perioden de bör anses höra hemma.