288
901569
Inge Schiöler
(1908-1971)

"Kostervår"

Signerad Inge Schiöler och daterad -69. Duk 66 x 73 cm.

Utropspris:

250 000 - 300 000 SEK

26 015 - 31 217 EUR

Klubbat pris:
620 000 SEK
Proveniens

Galerie God Konst, Göteborg.
Gunnar Hjorthén, Göteborg.

Galerie God Konst, Göteborg, 29 november - 14 december 1969.
Göteborgs Konstmuseum, "Inge Schiöler", 1972, kat nr 400 a.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Harry Martinsson och hans konstnärskrets", 23 oktober 2004 - 30 januari 2005.

Nils Ryndel, "Inge Schiöler", SAK, 1972, avbildad helsida i färg.

Övrigt

Hjorthén 556.
Enligt påskrift på spännram troligtvis utförd på Syd-Koster Långegärde 28 juni 1969.

Tack vare Inge Schiölers försäljningsframgångar 1956 kunde man bygga ett hus åt honom på Syd-Koster. Huset och omgivningarna som konstnären besökte med sin motorbåt kom att betyda oerhört mycket för hans hälsotillstånd och de intensiva målningar som han skapade under 1960-talet. Färgstyrkan steg påfallande i hans oljemålningar från 1963, vilket noteras av kritikerna när "God Konst" 1964 visade 32 bilder från hans senaste år. Rolf Anderberg på GP skrev "Det är ett stycke Bohuslän man möter på utställningen som man vill kalla genuint för det är inte sökt eller konstruerat. Men samtidigt har det en lufttunn, färgstark intensitet som ger det en öververklig prägel". De följande åren fortsatte färgintensiteten att öka liksom färglagren.

Från mitten av 1960-talet och framåt kulminerade Inge Schiölers lust att måla med tjock färg och full pensel. Av målningarna stitlar framgår att han ofta brukat sin motorbåt i jakt på nya motiv, Syd- och Nord-Hällsö, Öddö, Trollholmen, Nord-Långö, Holmen Grå och Nord-Koste rär öar han besöker. Ofta tillkom flera bilder från en enda båtfärd. Han spände linor tvärs över ruffen för att hänga dem på tork. Flera av dem blev bokstavligen saltstänkta när hemfärden skedde i hårt väder.

Kontakta specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)70 778 35 71