10485951 bukobject
  • 10485951 thumb
  • 10485952 thumb
  • 10485950 thumb
907745

297. MARC CHAGALL, "La Mariée à la Lune".

Signerad Chagall. Utförd 1948-50. Duk 36 x 22 cm. Certifikat med nr 2006047 från Comité Marc Chagall, signerat av Jean-Louis Prat, Paris den 3 april 2006 medföljer målningen.

Följerätt
Ja
Utropspris
4 500 000 - 5 000 000 SEK/468 262 - 520 291 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Marc Chagall, en av 1900-talets största konstnärer, föddes 1887 i Vitebsk i Vitryssland. Konsten förde honom ut i Europa och han dog 98 år gammal, 1985 i Saint-Paul-de-Vence i Frankrike. Chagall studerade på konstskola i Sankt Petersburg 1907 och året därpå för Leon Bakst. Efter skolans slut, 1910 beger sig Chagall till Paris. – ”Paris, utan vars luft mänskligheten skulle kvävas”.

Tjugofem år gammal gör han där sina första stora mästerverk. "Ryssland, åsnor och andra", " Hyllning till Apollinaire", " Jag och byn". Han lär känna Léger, Modigliani, Laurens, Brancusi, Cendrars, Apollinaire, Duchamp, Villon m fl. 1914 reser han via en utställning i Berlin tillbaka till Ryssland och Vitebsk där Bella och kärleken väntar. Första världskriget bryter ut och förhindrar honom att resa tillbaka till Paris.
Han gifter sig med Bella 1915 och året därpå föds dottern Ida. Chagall blir indragen i revolutionen och blir kommissarie för bildkonst. Först 1922 kan han tillsammans med sin familj resa ut igen via Litauen och Berlin. Han återkommer till Paris 1923 och får i uppdrag att illustrera Gogols "Döda själar", Bibeln och La Fontaines Fabler. Mellan 1924-25 gör han 107 etsningar. Han arbetar och reser mycket, bl a till Palestina och Jerusalem. År 1937 får Chagall franskt medborgarskap. År 1941, samma dag som Tyskland anfaller Ryssland, får han i sista stund en inbjudan av Museum of Modern Art i New York och familjen går ombord på en båt i Lissabon med destination USA. Tragiska omständigheter gör att Bella dör i USA 1944 och Chagall som är utom sig av sorg är helt oförmögen att arbeta under nästan ett helt år. Han reser tillbaka till Frankrike först 1948 och slår sig ned i Provence. Där lär han känna Aimé Maeght som blir hans förläggare i Frankrike.

I Frankrike återser han Matisse och Picasso och träffar så småningom Valentina (Vava) som han gifter sig med 1953. Kärleken ger honom nu ny kraft. Han gör sina första försök att arbeta med glas, något som skulle utvecklas till fulländning i flera storslagna verk under de kommande åren – bland annat glasmålningar i Katedralen i Reims, Metropolitan Opera, "Freden" en hyllning till Dag Hammarskjöld i FN- byggnaden i New York och "De fyra årstiderna" på National Square i Chicago.

"La Mariée à la Lune" innehåller allt det som Chagall gjort till sitt; det svävande brudparet, spelmannen, de ljuvliga blommorna och den mörkblå himlen förstås.
I detta smycke till målning har Chagall lyckats komprimera sitt konstnärskap och sin motivkrets på ett utomordentligt skickligt sätt.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)8 32 64 33
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Bli kund