298
903991

Torsten Renqvist

(Sverige, 1924-2007)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Torsten Renqvist
(Sverige, 1924-2007)

TORSTEN RENQVIST. Gjuten betong.

"Lilla elefanten drömmer" Höjd 32 cm.

Obetydligt ytslitage, främst längs kanterna.

Proveniens

Galleri Argo, Stockholm.

Tyresö Slott, 1998.

Mailis Stensman, "Torsten Renqvist", 2002, jfr bild sid. 219.

Skulpturen finns i större storlek tillsammans med två mindre elefanter på Greta Garbos torg i Stockholm och i Jarlaberg. Sedan 1950-talets början har Renqvist avbildat djur, om sina djurskulpturer skriver han: "Mina bilder av djur är inte porträtt av den eller den katten eller strutsen. De är tillkomna i en föreställning om att djurs kroppar och rörelser motsvarar åtbörder och hudminnen i vårt eget psyke. De är en psykologisk balett inom den tradition som kallas fabler". (Mailis Stensman, "Torsten Renqvist", 2002, s. 214)

Konstnär