909740

301A. JOHN STEN, "Sovande kvinna".

Signerad Sten. Uförd 1918. Duk 126 x 145 cm.

Följerätt
Nej
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK/10 406 - 15 609 EUR
Klubbat pris
80 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Gummesons Konsthandel, Stockholm, "Naket i svenskt modernt måleri", hösten 1947.

Axel Romdahl, "John Sten", 1950, jmf. bild sid 95 vilket är förstudien till katalognumret.
Claes-Göran Forsberg, "John Sten", 1990, avbildad sid 118.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Cecilia Berggren

Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal. Föräldraledig.

+46 (0)8 611 69 32
cecilia.berggren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto