Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
31
882719

Alf Wallander

(Sverige, 1862-1914)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Alf Wallander
(Sverige, 1862-1914)

Servisdelar, 21 st "Iris" samt tre små fiskfat, porslin, Rörstrand, jugend.

Reliefdekor i underglasyrfärger, stämplade Rörstrand. Bestående av 1 terrin med lock (l 32,5 cm, nagg på hänklarna), 1 karaff (h 21 cm), 1 såsskål på fat, 2 assietter (d 17 cm), 4 tallrikar (d 21,5 cm), 8 tallrikar (d 24,5 cm, 2 med skrapmärken undertill), 2+1 ovalt uppläggningsfat (l 31 och 42,5 cm, tillverkningsmistor), 1 runt fat (d 34,5 cm) samt tre fiskfat ur annan servis.

Formgivare

Alf Wallander var en svensk bildkonstnär, keramiker och glasformgivare född i Stockholm. Redan som 15-åring började han vid "Slöjdskolan" i Stockholm, han studerade sedan vid Konstakademien och sedan i Paris 1885-1889.

Wallander var en mycket mångsidig konstnär och påverkad av tidsandan runt sekelskiftet 1900 blev han bland annat inspirerad av författaren Ellen Keys filosofi om "Skönhet för alla" och den brittiska Arts & Crafts-rörelsen, något man kan se i Wallanders formgivning av möbler, textilier, glas och keramik. Wallander var knuten till Rörstrands Porslinsfabrik från 1895 och fick redan år 1896 uppmärksamhet för sin jugendkeramik och blev sedan utnämnd till konstnärlig ledare vid Rörstrand år 1900. Wallander var under åren 1907-1911 knuten till Kosta glasbruk som formgivare. Alf Wallander var vid sidan av Gunnar G.son Wennerberg de som dominerade som formgivare i Sverige under jugendepoken.