311
906577

Torsten Renqvist

(Sverige, 1924-2007)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 760 - 2 200 EUR
1 860 - 2 330 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Torsten Renqvist
(Sverige, 1924-2007)

Björkar

Signerad T.R. och daterad -56. Olja på duk 40 x 52 cm.

Proveniens

Hudiksvalls konstgille, vinst i utlottning 1956; Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 557, "Höstens Moderna", 26-28 oktober 2010, kat nr 726; privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).

Konstnär