313
809931

Bengt Lindström

(Sverige, 1925-2008)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 400 - 13 600 EUR
11 900 - 14 300 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Bengt Lindström
(Sverige, 1925-2008)

"Upproret"

Signerad Lindström. Duk 162 x130 cm.

Riksutställningar 108, "Bengt Lindström", kat nr 15.

Intyg från Comité Lindström medföljer.

Åren i Isaac Grünewalds målarskola i Stockholm i mitten av 1940-talet fungerade endast som språngbräda för Lindström. Efter en studieresa till Florens, där han fascinerades av äldre mästare som Giotto och Cimabue, var han redan 1948 bosatt i Paris där han mötte den franska modernismen och var elev till bland andra André Lhote och Fernand Léger. Han sökte sitt uttryck genom både abstrakt och nonfigurativt måleri.

Efter andra världskrigets slut blommade det ut flera nya stilriktningar i Europa som en reaktion mot krigstidens kulturellt magra år. Bengt Lindström inspirerades av såväl CoBrA-gruppens expressiva måleri, Jean Dubuffets art brut och Francis Bacons psykologiska bildvärld. Dessa konstnärliga möten blev förlösande för Bengt Lindströms eget måleri. Lindström bosatte sig i Frankrike bland sina konstnärliga själsfränder och hans konst kom här att uppskattas av en internationell publik. Rötterna från den lilla isolerade byn Storsjö Kapell i Norrland, med sitt mystiska landskap av berg, glittrande sjöar och djupa skogar, är dock ständigt närvarande i hans motiv som bär stråk av naturlyrik. Fadern var mycket intresserad av samernas kulturarv och endast tre dagar gammal blev Bengt jorddragen genom ett trolldomshål i en skogsbacke av sin gudfar, samekungen Kroik, för att få styrka och kraft. Som liten fick Bengt följa med Kroik på vandringar genom skogar och berg alltmedan samekungen berättade för honom om norrländska legender och mysterier. Figurerna från dessa berättelser levde sedan vidare i Lindströms egen bildvärld.

Bengt Lindström är välkänd för den svenska publiken men han är även ett stort namn internationellt och har regelbundet ställt ut på gallerier och museer i Frankrike, Italien, Storbritannien, Tyskland, Belgien. Förutom en stor produktion av målningar har det grafiska arbetet med litografier och etsningar varit en stor del av Bengt Lindströms skapande. Han har utfört ett stort antal offentliga och monumentala arbeten såväl i Sverige som utomlands. Lindströms konstnärliga skapande har även omfattat glas, keramik, textil och skulptur.

Konstnär

Bengt Lindström föddes 1925 i byn Storsjö kapell, Jämtland och dog 2008 i Sundsvall. Han är känd som bildkonstnär och har haft stort genomslag med sitt pastost abstrakta spontanitetsmåleri med starka färger och förvridna ansikten. Lindström utbildade sig på Konstfack och gick i lära hos både Isaac Grünewald och Otte Sköld. Han studerade i såväl Köpenhamn som i Chicago och bodde under flera år i Paris, där han antogs vid både André Lhote och Fernand Légers målarskolor. Genom sitt intresse för färgernas inneboende kraft kom han under 1950-talet i kontakt med Cobra-gruppen i Frankrike. Lindström gjorde flera monumentala målningar och ett av hans enskilt största verk är silomålningen i Örebro. Han finns representerad på Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Museet i Stockholm och Göteborgs Konstmuseum.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?