323
751175

Bror Hjorth

(Sverige, 1894-1968)
Utropspris
1 500 000 - 1 800 000 SEK
134 000 - 161 000 EUR
142 000 - 171 000 USD
Klubbat pris

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Bror Hjorth
(Sverige, 1894-1968)

"Flickan och änglasoffan"

Signerad Bror Hjorth. Utförd 1947. Duk 89 x 116 cm. Totala mått inklusive av konstnären egenhändigt skuren ram 106 x 135 cm.

Proveniens

Tidigare i professor Ingemar Hedenius samling, Uppsala.
Bukowskis och Svensk-Franskas Konstauktioner, Stockholm, 30 november 1978, kat nr 103, avbildad helsida i katalogen Pl. 21.
Musikförläggare Stikkan Anderson.

Bror Hjorth, "Mitt liv i konsten", 1967, upptagen i verkförteckningen under år 1947, sid 202 (under titeln "Flickan i änglasoffan").

När Bror Hjorth med familj återvände till Uppsala i början av 1940-talet från Paris följde några intensiva år då Bror kände att de hämningar han haft för måleriet släppte. Han fick nya modeller att arbeta med, nya vänner och ett livligt umgänge. I hans produktion efter återkomsten till Sverige är miljön ofta bekant och någon eller några detaljer låter oss veta att konstnären trivs hemma. Ramen som är skulpterad av konstnären själv vittnar om att han behärskade inte bara penseln utan även mirett och mejsel. Den påminner också om att Bror Hjorth kom till Paris i tro och mening att bli skulptör. Han började i skulpturskola hos skulptören Antoine Bourdelle, som kom att få stor betydelse för den unge Hjorths utveckling som konstnär. I Hjorths måleri är volymen viktig, han ansåg att likaväl som en enkel konturteckning uttrycker volym så ska ett enkelt färgplan också göra det. Den plana ytan i en teckning eller målning måste bibehållas och man ska kunna se volymen genom ytan. Änglasoffan som modellen i ”Flickan i änglasoffan” sitter i stod i Brors Ateljé och där står den än idag. På Bror Hjorths Hus i Uppsala kan man som besökare slå sig ner och läsa om honom i flera bokverk som avhandlar Bror Hjorth och hans konst. Närmre än så är det svårt att komma konsten och konstnären.

Konstnär

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?