328
906212

Hilding Linnqvist

(Sverige, 1891-1984)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 040 - 8 800 EUR
7 440 - 9 300 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Hilding Linnqvist
(Sverige, 1891-1984)

"Variation av Blommor i Veneziansk vas"

Signerad med initialer. Daterad 1953 a tergo. Duk 81 x 65 cm.

Konstnär

Hilding Linnqvist hör till en av Sveriges mest betydande naivister och blev tidigt etablerad och känd för sina färgstarka kompositioner. Linnqvist var en nyckelfigur inom den lyriska naivismen i Sverige med ett måleri som frångick den tekniska perfektion som han skolats i. Flera svenska konstnärer anslöt sig till denna för tiden nytänkande inriktning. Efter studier vid Tekniska skolan och Konstakademin inspirerades han av Edward Munch och Ernst Josephsons sjukdomskonst, något som kom att leda honom mot ett friare och mer ohämmat måleri. Under 1920-talet genomförde Linnqvist ett flertal utlandsresor och hans kolorit blev ljusare och motiven allt mer detaljerade.
Han utförde senare målningar bland annat med kustmotiv samt porträtt. Vid 1940-talets början var Hilding Linnqvist en etablerad och uppburen konstnär, samt professor vid Konstakademien 1939-1941 och 1940 föremål för en stor utställning där.