791064

33. WILHELM KÅGE, vas, stengods, Farsta, Gustavsbergs studio 1956.

Cylindrisk med rutdekor i relief, på fem oglaserade fötter, glasyr i blågrönt, beige och brunt, signerad KÅGE Å, FARSTA och studiostämpel, höjd 20,7 cm, diameter 11,5 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Svensk privat samling

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK / 2 601 - 3 122 EUR
Klubbat pris
48 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto