791064

33. WILHELM KÅGE, vas, stengods, Farsta, Gustavsbergs studio 1956.

Cylindrisk med rutdekor i relief, på fem oglaserade fötter, glasyr i blågrönt, beige och brunt, signerad KÅGE Å, FARSTA och studiostämpel, höjd 20,7 cm, diameter 11,5 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Svensk privat samling

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK/2 601 - 3 122 EUR
Klubbat pris
48 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto