33
791064
Wilhelm Kåge
(1889-1960)

vas, stengods, Farsta, Gustavsbergs studio 1956.

Cylindrisk med rutdekor i relief, på fem oglaserade fötter, glasyr i blågrönt, beige och brunt, signerad KÅGE Å, FARSTA och studiostämpel, höjd 20,7 cm, diameter 11,5 cm.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 601 - 3 122 EUR

Klubbat pris:
48 000 SEK
Proveniens

Svensk privat samling

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19