343
875900

Gösta von Hennigs

(Sverige, 1866-1941)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Gösta von Hennigs
(Sverige, 1866-1941)

"Musik i arenan"

Signerad GvH och daterad -15. Duk 92 x 75 cm.

Gösta von Hennigs hörde till samma elevkrets som Ivan Aguéli, Sager Nelson och Axel Erdmann vid Konstnärsförbundets målarskola på 1890-talet. Anders Zorn, Richard Bergh och Per Hasselberg var lärare för denna nyskapande konstnärsgeneration. Hennigs hade rykte om sig att vara ambitiös och hela hans tillvaro uppfylldes av konsten. Han blev för samtiden framförallt cirkusens och nöjeslivets krönikör. Själv lär han ha sagt om skildringarna från nöjeslivet "Ja, detta är min genre. Är det inte tillräckligt många som målar landskap? Cirkus, varité, kapplöpningar, caféliv - allt som är hetsigt, ögonblicksartat och rörligt, det dyrkar jag och det vill jag återge"

Konstnär

Gösta vonHennigs var en svensk bildkonstnär. Tillhörde konstnärsförbundets krets. Med utgångspunkt i tysk impressionism målade han i olja och akvarell stadsbilder och framförallt motiv från cirkus, jonglörer, clowner och danserskor i högt uppdrivna färger och med intresset inriktat på rörelse.