893914

379. HENRI MATISSE Efter, "Odalisque au coffret rouge".

Färgakvatint, 1952, signerad med blyerts 77/200, utgiven av Maeght, Paris. 42 x 55,5 cm, bladstorlek 54,5 x 74 cm (Arches)

Följerätt
Ja
Proveniens

Aktiebolaget Biblioteksbokhandeln, Stockholm 1955 (725 kr).

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK / 15 609 - 20 812 EUR
Klubbat pris
180 000 SEK

Kontakta ansvarig katalogiserare

Cecilia Berggren

Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal

+46 (0)8 611 69 32
cecilia.berggren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto