379
893914
Henri Matisse, efter
(1869-1954)

"Odalisque au coffret rouge"

Färgakvatint, 1952, signerad med blyerts 77/200, utgiven av Maeght, Paris. 42 x 55,5 cm, bladstorlek 54,5 x 74 cm (Arches)

Utropspris:

150 000 - 200 000 SEK

15 609 - 20 812 EUR

Klubbat pris:
180 000 SEK
Proveniens

Aktiebolaget Biblioteksbokhandeln, Stockholm 1955 (725 kr).

Duthuit, Appendix III. Maeght 1502.

Kontakta specialist
Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 611 69 32